Bulaşıcı Hastalıklar Konusunda Çocuklarımıza Nasıl Açıklamalar Yapabiliriz?

11.03.2020

Toplumda bulaşıcı niteliği olan hastalıklar görüldüğünde ilk bilmemiz gereken şeylerden biri de hastalıktan önce kaygının hızlıca bulaşıcı olabileceğidir.

Çocukların olayları ele alışı, değerlendirişi ebeveylerinin bakış açısından bağımsız değildir. Özellikle de yaş küçüldükçe çocukların değerlendirmeleri; ebeveylerinin, çevrelerindeki öğretmenleri gibi yetişkinlerin olaya ilişkin tepkileri ve yorumları ile şekillenir.


Güncel olan koronavirüs salgını konusunda endişe düzeyiniz yüksek ise de çocuğunuzla konu ile ilgili konuşmalarınızda sakinliğinizi korumanızda fayda olacaktır. Normal düzeydeki bir kaygının önlem almamızı sağlayıp, hastalıktan uzak durmamıza katkı sağlayacağı bilgisini verebilirsiniz.

 

Çocuğunuzla konu ile ilgili konuşmanızda sakin ve ölçülü bir şekilde kişisel olarak alınması gereken hijyen kurallarından bahsedebilir, sizin aldığınız önlemleri, onun gün içinde neler yapabileceğini anlatabilirsiniz.

Ülke çapında önlemlerin alındığı, okulunda da hijyen anlamında gerekli özenin gösterildiği, ilgili tüm birimlerin hastalığın yayılmasını önlemek  için uğraştığını iletebilirsiniz.

Sosyal medyada mevcut olan her haberin doğru olmayabileceği, kafası karıştığında mutlaka haberi sizinle kontrol etmesini ondan isteyebilirsiniz.

Virüsün grip, soğuk algınlığı gibi bulaşıcı olması nedeniyle vücudumuza iyi bakabilmek adına aldığımız tüm önlemlerin hiç kuşkusuz şimdiye kadar olduğu gibi işe yarayacağını, bu dönemde her zamankinden daha fazla özellikle el temizliğine özen gösterip, arkadaşları ya da yetişkinlerle çok yakın temastan uzak durması gerektiğini, ortak malzeme kullanmamaya dikkat etmesini sağlıklı beslenmesinin ve uykusunun yeterli olmasının önemini çocuğunuzla paylaşabilirsiniz.

 

ide okulları
Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü

 

ide okulları olarak, ülkemizde görülen Yeni Koronavirüs (COVID-19) vakası sonrası tüm birimlerimizle birlikte gerekli önlemler alınmıştır. Lütfen bilgilendirmemizi okuyunuz!

https://www.ide.k12.tr/koronavirus-covid-19-alinan-onlemler

 

 

 

 

Diğer yazılar

Çocuklarınızla Beraber Mutfakta Neler Yapabilirsiniz?

25.01.2019

Çocuklarınızla Beraber Mutfakta Neler Yapabilirsiniz?

Dolu dolu geçen bir dönemin ardından çocuklar için dinlenme ve eğlenme zamanı. Yarı yıl tatilinde çocuklarıyla birlikte keyifli vakit geçirmek isteyen aileler de, farklı etkinlik arayışı içerisindeler.

Yarının Dünyasını Keşfedenler Kuracak

13.08.2018

Yarının Dünyasını Keşfedenler Kuracak

Bilgi çağında yaşıyoruz. Dünyanın bilgisi, deneyimi parmaklarımızın ucunda. Bilgi okyanusu her geçen gün daha da büyüyor ve derinleşiyor. Böylesi bir dünyada çocuklarımızın en doğru yolu bulup yürümelerini sağlamak durumundayız. Bir yandan dünya vatandaşı olmalarını, bir yandan da farklılaşmalarını garanti etmek zorundayız.

logo
Neden İde?


ide olarak hangi yaşta olursa olsun herkesin bir fikri, fikirleri olduğuna inanıyoruz. Okullarımızda herkesin fikirlerinin yargılanmadan, özgürce ifade edildiği, tartışıldığı bir eğitim ve sosyal ortam oluşturmaya odaklanıyoruz.

ide’nin eğitim yaklaşımına ve güvenli ortamına değer katan en büyük unsurların başında eğitim kadromuz geliyor. Her biri uzun yıllardır eğitim dünyasının içerisinde yer alan, benzersiz tecrübeye sahip eğitim ve idareci kadromuz öğrencilerimizi yarınlara hazırlıyor. ide’de eğitim kadromuz dünyadaki en güncel gelişmeleri takip edip uygulayarak öğrencilerimizin sadece Türkiye’de değil, dünyada da yetkin bireyler olarak yetiştirilmesi için kendilerini sürekli geliştiriyor.

Okul-öğrenci-aile uyumuna büyük önem veren bir kurum olarak sadece öğrencilerimizle değil, velilerimizle de açık, net bir iletişim kurmayı ve aynı dili kullanmayı önemsiyor ve bunu gerçekleştirmek için gerekli platformları ve yaklaşımları hayata geçiriyoruz.