ETKİLİ OKUL ORTAMI NASIL OLMALI?

11.10.2017

ETKİLİ OKUL ORTAMI NASIL OLMALI?

Günümüzde okul kavramı, okul paydaşları tarafından farklı anlamlar yüklenilen bir olgu haline geldi. Veli için eğitim ve eğitimin yanı sıra güvenlik ihtiyacına cevap veren bir kurum, öğrenci için sosyalleşme alanı, eğitim kadrosu ve diğer çalışanların bazıları için iş ortamı bazıları içinse hayallerini gerçekleştirme ortamı. Halbuki, okul tüm kavramları içinde barındırmanın yanı sıra merak, keşif, disiplinini de içinde barındırıyor.

Etkili okul ortamında, hem öğrenciler hem de okul yaşantısı içinde yer alan tüm yetişkinler en az öğrenci kadar öğrenme, deneme, merak etme, gözlemleme, takım çalışmasının farkına varma ve keyif alma davranışlarını sergileyebilmelidir. Tüm bu davranışlar etkili okul ortamının yaratılması için her detayının en ince ayrıntısına kadar düşünülmesi gerektiğini gösteriyor.

Okul müdürlerine etkili okul ortamı yaratmada çok büyük görevler düşüyor. Eğer okul yöneticisi/okul müdürü etkili bir okul ortamı yaratmanın önemine inanırsa, öncelikle nitelik ve eşitliğe önem vermelidir. Nitelik eğitimde, davranışlarda ve tutumlarda gözlemlenirken eşitlik kararlara katılım ya da kararlardan haberdar olma alanlarında gözlemlenebilir. Aynı zamanda öğrenciden beklenen öğrenme davranışı öğretmen için de kendi alanında sürekli kendini yenileme olarak görüleceği için eşitlik kavramı öğrenmede de devreye girer.

Sonuç olarak etkili bir okul ortamında gelişen,  öğrenen ve performans harcayan sadece öğrenci değil, paydaşların tümüdür.

Fatma Akpınar

İlkokul Müdür Yardımcısı

Diğer yazılar

Yaz Tatilinde Oyunun Önemi

02.07.2021

Yaz Tatilinde Oyunun Önemi

Uzaktan eğitim süreci boyunca fazlasıyla ekran başında kalan çocuklarımızı yaz tatilinde fiziksel oyunlara yönlendirmek oldukça önemlidir. Çocuklar oyun oynarken sadece eğlenmezler; farkında olmadan, oyun içerisinde çeşitli rollere girerek iş birliği, empati, paylaşma, lider olma, atılganlık, dinleme, sırasını bekleme ve problem çözme gibi pek çok becerilerini de geliştirirler.

Çocukların Duygularını İfade Etmelerini Sağlayacak Destekleyici Öneriler

27.11.2020

Çocukların Duygularını İfade Etmelerini Sağlayacak Destekleyici Öneriler

Duyguları düzenleme; duygusal bir deneyimi etkili bir şekilde yönetme ve bu deneyime karşılık verebilme becerisidir.

logo
Neden İde?


ide olarak hangi yaşta olursa olsun herkesin bir fikri, fikirleri olduğuna inanıyoruz. Okullarımızda herkesin fikirlerinin yargılanmadan, özgürce ifade edildiği, tartışıldığı bir eğitim ve sosyal ortam oluşturmaya odaklanıyoruz.

ide’nin eğitim yaklaşımına ve güvenli ortamına değer katan en büyük unsurların başında eğitim kadromuz geliyor. Her biri uzun yıllardır eğitim dünyasının içerisinde yer alan, benzersiz tecrübeye sahip eğitim ve idareci kadromuz öğrencilerimizi yarınlara hazırlıyor. ide’de eğitim kadromuz dünyadaki en güncel gelişmeleri takip edip uygulayarak öğrencilerimizin sadece Türkiye’de değil, dünyada da yetkin bireyler olarak yetiştirilmesi için kendilerini sürekli geliştiriyor.

Okul-öğrenci-aile uyumuna büyük önem veren bir kurum olarak sadece öğrencilerimizle değil, velilerimizle de açık, net bir iletişim kurmayı ve aynı dili kullanmayı önemsiyor ve bunu gerçekleştirmek için gerekli platformları ve yaklaşımları hayata geçiriyoruz.