ETKİLİ OKUL ORTAMI NASIL OLMALI?

11.10.2017

ETKİLİ OKUL ORTAMI NASIL OLMALI?

Günümüzde okul kavramı, okul paydaşları tarafından farklı anlamlar yüklenilen bir olgu haline geldi. Veli için eğitim ve eğitimin yanı sıra güvenlik ihtiyacına cevap veren bir kurum, öğrenci için sosyalleşme alanı, eğitim kadrosu ve diğer çalışanların bazıları için iş ortamı bazıları içinse hayallerini gerçekleştirme ortamı. Halbuki, okul tüm kavramları içinde barındırmanın yanı sıra merak, keşif, disiplinini de içinde barındırıyor.

Etkili okul ortamında, hem öğrenciler hem de okul yaşantısı içinde yer alan tüm yetişkinler en az öğrenci kadar öğrenme, deneme, merak etme, gözlemleme, takım çalışmasının farkına varma ve keyif alma davranışlarını sergileyebilmelidir. Tüm bu davranışlar etkili okul ortamının yaratılması için her detayının en ince ayrıntısına kadar düşünülmesi gerektiğini gösteriyor.

Okul müdürlerine etkili okul ortamı yaratmada çok büyük görevler düşüyor. Eğer okul yöneticisi/okul müdürü etkili bir okul ortamı yaratmanın önemine inanırsa, öncelikle nitelik ve eşitliğe önem vermelidir. Nitelik eğitimde, davranışlarda ve tutumlarda gözlemlenirken eşitlik kararlara katılım ya da kararlardan haberdar olma alanlarında gözlemlenebilir. Aynı zamanda öğrenciden beklenen öğrenme davranışı öğretmen için de kendi alanında sürekli kendini yenileme olarak görüleceği için eşitlik kavramı öğrenmede de devreye girer.

Sonuç olarak etkili bir okul ortamında gelişen,  öğrenen ve performans harcayan sadece öğrenci değil, paydaşların tümüdür.

Fatma Akpınar

İlkokul Müdür Yardımcısı

Diğer yazılar

Anaokulu Eğitimi, Çocuğa Hangi Yetkinlikleri Kazandırır?

05.10.2018

Anaokulu Eğitimi, Çocuğa Hangi Yetkinlikleri Kazandırır?

Okul öncesi eğitimin ileriye dönük kalıcı etkileri olduğu yadsınamaz. Bu süreç içerisinde kazanılan davranış biçimleri, tüm yaşam boyunca devam eder. Bu nedenle bu dönemin sağlıklı bir şekilde değerlendirilmesi, mutlu ve yaratıcı bireyler yetiştirilmesi açısından da önem taşır.

Yarının Dünyasını Keşfedenler Kuracak

13.08.2018

Yarının Dünyasını Keşfedenler Kuracak

Bilgi çağında yaşıyoruz. Dünyanın bilgisi, deneyimi parmaklarımızın ucunda. Bilgi okyanusu her geçen gün daha da büyüyor ve derinleşiyor. Böylesi bir dünyada çocuklarımızın en doğru yolu bulup yürümelerini sağlamak durumundayız. Bir yandan dünya vatandaşı olmalarını, bir yandan da farklılaşmalarını garanti etmek zorundayız.

logo
Neden İde?


ide olarak hangi yaşta olursa olsun herkesin bir fikri, fikirleri olduğuna inanıyoruz. Okullarımızda herkesin fikirlerinin yargılanmadan, özgürce ifade edildiği, tartışıldığı bir eğitim ve sosyal ortam oluşturmaya odaklanıyoruz.

ide’nin eğitim yaklaşımına ve güvenli ortamına değer katan en büyük unsurların başında eğitim kadromuz geliyor. Her biri uzun yıllardır eğitim dünyasının içerisinde yer alan, benzersiz tecrübeye sahip eğitim ve idareci kadromuz öğrencilerimizi yarınlara hazırlıyor. ide’de eğitim kadromuz dünyadaki en güncel gelişmeleri takip edip uygulayarak öğrencilerimizin sadece Türkiye’de değil, dünyada da yetkin bireyler olarak yetiştirilmesi için kendilerini sürekli geliştiriyor.

Okul-öğrenci-aile uyumuna büyük önem veren bir kurum olarak sadece öğrencilerimizle değil, velilerimizle de açık, net bir iletişim kurmayı ve aynı dili kullanmayı önemsiyor ve bunu gerçekleştirmek için gerekli platformları ve yaklaşımları hayata geçiriyoruz.